Mus rasite adresu DAUKŠOS G. 18, KAUNAS
Kūdikio primaitinimas: kada, kiek ir ką?
Kada pradėti kūdikio primaitinimą?
Sulaukus maždaug 4-6 mėnesių amžiaus, gali būti tinkamas metas pradėti siūlyti kietą maistą.
Iki to laiko visas kūdikiui reikalingas kalorijas ir maistą suteiks motinos pienas arba pieno mišinys. Kūdikiai dar neturi fizinių įgūdžių saugiai nuryti kietą maistą, o jų virškinimo sistema nepasirengusi vartoti kietą maistą, kol jie nesulauks bent 4 mėnesių.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir daugelis pediatrų rekomenduoja pradėti primaitinimą nuo 6 mėnesių amžiaus, tačiau svarbu stebėti kūdikio pasirengimo ženklus:
Kūdikis turi gebėti išlaikyti galvą stabilioje, vertikalioje padėtyje.
Gerai sėdi su atrama. Kūdikis turi gebėti sėdėti tiesiai vaikiškoje kėdutėje arba maitinimo kėdutėje, kad galėtų gerai nuryti.
Išnyksta refleksas, kai kūdikis automatiškai stumia maistą iš burnos liežuviu.
Smalsumas maistui. Kūdikis gali pradėti domėtis tuo, ką valgote, pasiekti maistą ar net atverti burną, jei jam pasiūlysite šaukštą.
Nepamirškite pasitarti su savo pediatru, jei nesate tikri, ar jau tikrai atėjo laikas primaitinimui. Taip pat visada stebėkite kūdikio reakcijas valgant, pavalgius. Svarbu pastebėti, ar maisto produktas nesueklia alergijos (daugiau skaitykite žemiau).
Kiek maisto duoti pradžioje?
Pradedant primaitinimą, svarbiausias tikslas – supažindinti kūdikį su naujais skoniais ir tekstūromis, o ne užtikrinti didelius maisto kiekius. Pirmosios maisto porcijos turėtų būti labai mažos – apie vieną arbatinį šaukštelį per maitinimą. Palaipsniui galite didinti porcijas, stebėdami, kaip kūdikis reaguoja į maistą.
Pradžioje kūdikis gali suvalgyti labai mažai arba net neiš karto priimti kieto maisto, ir tai yra visiškai normalu. Jūsų kūdikis vis dar gauna pagrindinį maistinių medžiagų šaltinį iš motinos pieno ar mišinuko, todėl primaitinimas turėtų būti papildymas, o ne pakaitalas.
Kokį maistą rinktis pirmiausia?
Pasirinkus tinkamą laiką ir paruošus pirmąsias mažas porcijas, metas spręsti, kokie produktai yra geriausi pirmam kūdikio maistui. Štai keletas populiarių pirmųjų maisto produktų:
- Daržovės ir vaisiai – Pradėkite nuo švelnių, lengvai virškinamų daržovių, tokių kaip virtos morkos, moliūgai ar cukinijos. Vaisiai, tokie kaip obuoliai ar kriaušės, turėtų būti virti arba troškinti.
- Košės – Pirmosios košės turėtų būti be glitimo, pavyzdžiui, ryžių ar kukurūzų košė. Pradėkite nuo skystesnės konsistencijos ir palaipsniui tirštinkite.
- Baltymai – Po kelių savaičių galite pradėti siūlyti kūdikiui lengvus baltymus, tokius kaip virta vištiena, kalakutiena ar jautiena. Nepamirškite, kad jie turi būti smulkiai sumalti arba sutrinti.
Svarbu naujus produktus įvesti palaipsniui, siūlant vieną naują ingredientą kas kelias dienas. Tai padės lengviau atpažinti, jei kūdikis turi alergiją ar netoleruoja tam tikro maisto.
Kiek kartų per dieną mano kūdikis turėtų valgyti kietą maistą?
Iš pradžių kūdikis turi valgyti kietą maistą tik kartą per dieną. Apie 6-7 mėnesius įprasta valgyti du kartus per dieną. Maždaug nuo 8-9 mėnesių jis gali valgyti kietą maistą tris kartus per dieną ir užkandžiauti. Įprastą 8 mėnesių amžiaus dienos racioną gali sudaryti šie produktai:
- Motinos pienas arba geležimi praturtintas mišinys
- geležimi praturtinti dribsniai
- Daržovės
- Vaisiai
- Nedideli kiekiai baltymų, pavyzdžiui, kiaušiniai, sūris, jogurtas, paukštiena, lęšiai, tofu ir mėsa.
Kiek motinos pieno ar mišinio reikia mano kūdikiui, kai pradedame maitinti kietu maistu?
Net kai kūdikis pradės maitintis kietu maistu, motinos pienas arba mišinukas užtikrins didžiąją dalį jo kalorijų ir mitybos iki 9 mėnesių ar 1 metų amžiaus. Motinos piene ir mišinukuose yra svarbių vitaminų, geležies ir lengvai virškinamų baltymų.
Galite pastebėti, kad kūdikiui pradėjus valgyti daugiau kieto maisto (apie 9 mėn.), mišinio ar motinos pieno vartojimas palaipsniui mažės. Tai normalu.
Štai kiek motinos pieno ar mišinuko reikia kūdikiams, pradėjusiems maitintis kietu maistu:
- 4-6 mėn: 4-6 kartus per dieną.
- 6-8 mėn: 3-5 maitinimai per dieną.
- 8-12 mėn: nuo 3 iki 4 maitinimų per dieną.
Požymiai, kad kūdikis yra sotus
Atkreipkite dėmesį į šiuos ženklus, kad jūsų kūdikis tikriausiai jau pavalgė:
- Jis atsilošia kėdutėje
- Nukreipia galvą nuo maisto
- Pradeda žaisti su šaukštu
- Atsisako atidaryti burną kitam kąsniui (Kartais kūdikis laiko burną uždarytą, nes dar neparagavo pirmojo kąsnio, todėl duokite jam laiko nuryti).
Alergijos maisto produktams
Kad galėtumėte stebėti, ar neatsiranda alerginių reakcijų, specialistai rekomenduoja kūdikį supažindinti su vienu maisto produktu ir palaukti 3-5 dienas, kol bus pradėtas vartoti kitas maistas. Taip pat patartina užsirašyti maisto produktus, kuriuos jūsų kūdikis mėgsta. Jei jam pasireikštų nepageidaujama reakcija, maisto žurnalas padės lengviau nustatyti jos priežastį.
Pradėkite nuo tradicinio pirmojo maisto, pavyzdžiui, geležimi praturtintų kūdikių grūdų, trintų daržovių, vaisių ir mėsos. Kai išbandysite keletą šių maisto produktų ir atrodys, kad kūdikis juos gerai toleruoja, galite įvesti dažniau alergizuojančius maisto produktus, pavyzdžiui, soją, kiaušinius, kviečius, žuvį ir žemės riešutų produktus.
Kai kuriems kūdikiams reikia imtis specialių atsargumo priemonių. Jei jūsų vaikas priklauso kuriai nors iš toliau išvardytų kategorijų, prieš įtraukdami į kūdikio mitybą kietus maisto produktus, pasitarkite su kūdikio gydytoju arba alergologu ir sudarykite individualų maitinimo planą:
- Jūsų kūdikis turi broliuką ar sesutę, alergišką žemės riešutams.
- Jūsų kūdikis turi vidutinio sunkumo ar sunkią egzemą, nepaisant to, kad laikosi gydytojo sudaryto gydymo plano.
- Jūsų kūdikiui anksčiau buvo pasireiškusi tiesioginė alerginė reakcija į naują maistą arba jam buvo diagnozuota alergija maistui.
- Jei Jūsų kūdikis yra alergiškas naujam maistui, reakcijos požymius pastebėsite per kelias minutes ar valandas. Daugumos vaikų, alergiškų maistui, reakcijos būna lengvos. Jei pastebėjote kelias dilgėlines, naują bėrimą ar viduriavimą, kreipkitės į kūdikio gydytoją patarimo.
Jei pastebite švokštimą, pasunkėjusį kvėpavimą, vėmimą, veido patinimą (įskaitant liežuvio ir lūpų) arba daugiau nei dviejų organizmo sistemų pažeidimą (pvz., dilgėlinę ir vėmimą), jūsų kūdikiui gali būti pavojinga gyvybei reakcija, vadinama anafilaksija. Nedelsdami skambinkite 112.
Ką daryti, jei kūdikis atmeta maistą?
Nesijaudinkite, jei kūdikis iš pradžių atmeta naują maistą. Dažnai vaikams reikia laiko priprasti prie naujų skonių. Būkite kantrūs ir siūlykite tą patį produktą kelis kartus per dienas ar savaites, kol kūdikis įpras ir pradės valgyti daugiau.
Kokia įrangą naudinga turėti pradedant kūdikio primaitinimą?
- Maitinimo kėdutė
- Kūdikių dubenėlių ir lėkščių
- Kūdikių šaukštelių
- Neperšlampantis seilinukas
- Kilimėlis ant grindų(taip lengviau surinkti maisto likučius)
- Pradėjus maitinti kietu maistu, kūdikiui taip pat duokite atsigerti vandensm tad pravers pirmoji gertuvė.
Jei kūdikių maistą gaminate patys, jums reikės:
- Įrankio maistui trinti, pvz., blenderio, virtuvinio kombaino arba kūdikių maisto gaminimo aparato.
- Indelių papildomoms porcijoms šaldyti ir užšaldyti (kai kurie tėvai atskiroms porcijoms laikyti ir užšaldyti naudoja ledo kubelių dėklus arba panašius indus, skirtus tik kūdikių maistui).
Pabaigai
Kūdikio primaitinimas yra džiuginantis etapas, kuriame kūdikis atranda naujus skonius ir tekstūras. Svarbiausia – pradėti lėtai, stebėti kūdikio reakcijas ir mėgautis šiuo nauju etapu. Atminkite, kad kiekvienas kūdikis yra unikalus, todėl tai, kas tinka vienam, gali netikti kitam. Taigi būkite lankstūs, kantrūs ir visada klausykite savo mažylio poreikių.